Recepty

DOMÁCÍ REPELENT

Bojujete také s hmyzem a klíšťaty? Kdo ne, že? Máme pro vás tip na zcela bezpečný, voňavý, domácí repelent proti klíšťatům, který si navíc můžete vyrobit spolu s dětmi.

Potřebujeme:

  • rozmarýnu
  • vinný bílý ocet
  • voda

Tak už jsme se také pustili do výroby domácích přípravků a sprej proti hmyzu je jeden z nich.
Na 1 litr svařené vody přidejte louhovat 3 větvičky rozmarýnu a nechte vonný roztok vychladnout. Pak větvičky vyndejte a přidejte lžíci octa. Roztok si přelejte do lahvičky s rozprašovačem a můžete začít využívat. Naše děti se sprejem samy stříkají a hmyz se nám vyhýbá. Pokaždé, když jdeme do lesa, nastříkáme esenci na nohy proti klíšťatům.

Využijete doma na zahradě i na cestách, také v lesní školce nebo v létěu vody.

Uchovávat lahvičku můžete v chladničce, vydrží vám rok a v létě pak i příjemně chladí.

Ještě je varianta s hřebíčkem. Takže stejný postup, jen dáme luhovat navíc k rozmarýnu ještě dvě lžíce hřebíčku.

OSVĚŽUJÍCÍ JAHODOVO-MELOUNOVÁ LIMONÁDA

Začátek léta je prostě báječný. Dozrávají třešně, melouny, jahody….A někdy dozrává vše příliš rychle a vy už nevíte, co byste s těmi dary zahrádky udělali.

Pokud chcete dětem připravit něco osvěžujícího, není nic lepšího než čerstvé ovoce. Já si přivezla před pár dny dva koše čerstvých jahod. Jeden jsem chtěla věnovat sousedům. Jenže ouha, celý víkend byli někde pryč. A jahody ty se prostě musím zpracovat co nejdříve. Takže když už jsem upekla koláč, udělala poháry, část zamrazila, stále jich zůstavalo hodně. A protože jsme na terásce grilovali, úplně si to říkalo taky o nějaký koktejl nebo limonádu 🙂 A protože jsme měli i obrovský meloun, bylo jasno:-) Tak zkuste tuhle limču a pro dospělé nebo starší děti můžete vodu nahradit perlivou minerálkou, případně pro dospěláky přidat trochu bílého vína 🙂

Budeme potřebovat:

  • 2 díly červeného melounu
  • 1 díl čerstvých jahod
  • limetka (případně citrón) – množství dle chuti
  • 1 díl vody nebo mírně perlivé minerálky
  • med nebo agáve sirup
  • čerstvá máta na ozdobu

Postup:

Do mixéru vhodníme na větší kusy nakrájený meloun, omyté jahody. Přilijeme vodu, nebo pokud chceme lehce perlivý nápoj, tak minerálku. Dle chuti přidáme limetkovou nebo případně citronovou šťávu. Lehce osladíme medem či sirupem, ale pokud je ovoce dost sladké, není ani potřeba. Vše dohromady znovu krátce umixujeme. Servírujeme ozdobené lístky máty, případně kousky jahod a užíváme si šťavnatého osvěžení 🙂

 

BEZOVÝ SIRUP

 

Potřebujeme:

  • 25 květů černého bezu
  • 5 l převařené vody
  • 70 g kyseliny citronové
  • 1 okrájený citron
  • 2 kg cukru krystal

Postup:

Květy černého bezu trháme na místě, které není znečištěné např. výfukovými plyny, ideálně někde u lesa, na louce, zahradě.. Pak není nutné květy omývat vodou, jelikož bychom z nich odstranili i pyl.

Ve větším hrnci převaříme vodu, necháme ji zcela vychladnout, nasypeme bez a kyselinu citronovou s citronem. Přikryjeme poklicí a necháme 24 hodin odstát na tmavém místě.

Přecedíme, přidáme cukr a dáme vařit – stačí ovšem aby se rozpustil cukr. (Nejsme zvyklí moc sladit, takže někomu se možná bude toho cukru zdát málo.)

Nalijeme do připravených (důkladně umytých lahví), navrch stříkneme nepatrné množství alkoholu a zavíčkujeme.

Kdo chce sirup ukládat na delší dobu a nevěří snadnějšímu postupu, může lahve sterilizovat.

Při podávání postupujeme jako u klasického sirupu, jen zalijeme potřebným množstvím vody.

JAHODOVÝ SIRUP

Pokud máte dostatek jahod, určitě se pusťte do domácího sirupu. V receptu je množství 3 kg jahod, můžete podělit, pokud chcete zkusit z menšího množství. Cukru je zvoleno minimum, jahody jsou dostatečně sladké.

Potřebujeme:

  • 3 kg očištěných a umytých jahod
  • 2 citrony (ideálně nechemicky ošetřených)
  • 40 g kyseliny citronové
  • 4 snítky máty
  • 2,5 l převařené vody
  • 1 kg cukru

Postup:

Jahody rozmačkáme, přidáme nakrájené citrony, mátu a kyselinu citronovou. Promícháme a zalijeme vychladlou převařenou vodou. Přikryjeme pokličkou a necháme 24 stát v chladnější místnosti.

Po 24 hodinách přecedíme a prolisujeme do druhého hrnce jahody. Nasypeme cukr a dáme vařit. Stačí, až se všechen cukr rozpustí, sirup nemusí vřít a sbíráme případnou pěnu.

Přelijeme do čistých sklenic, uzavřeme a máme hotovo.

 

MINI CHEESECAKES

Cheesecake je velmi populární dezert. Někteří si ho ale bojí udělat kvůli delší době tuhnutí a obavě, zda vůbec ztuhne. Tato mini verze je parádní, protože doba tuhnutí je výrazně kratší a navíc máte rovnou jednu porci a nemusíte si dělat starosti s krájením. Na oslavu jako dělané!

Potřebujeme:

Na 12 kusů

  • 130 g máslových sušenek
  • 80 g rozpuštěného másla
  • 360 g sýru Philadelphia (Lučiny)
  • 7 lžic rozpuštěného medu
  • 2 vejce
  • 1/2 kávové lžičky citronové kůry
  • 250 g tvarohu
  • sezónní ovoce, máta

Postup:

Sušenky rozdrtíme v mixéru a přidáme rozpuštěné máslo. Smícháme. Připravíme si formu na muffiny a košíčky. Do košíčků rozdělíme připravenou hmotu a uhladíme. Dáme na 10 minut do lednice.

Mezitím si připravíme sýrovou směs. Vyšleháme Philadephii (Lučinu) s medem. Postupně přidáme vejce, citronovou kůru a na konec tvaroh. Vše prošleháme.

Směs naplníme do košíčků, uhladíme a dáme péct do předem vyhřáté trouby na 150 °C. Pečeme 18 – 20 minut. Po vyndání z trouby necháme zcela vychladit, poté i s formou přeneseme do lednice, kde necháme alespoň 2 hodiny ztuhnout a vyjmeme z košíčků (nenechávejte v košíčcích přes noc – špatně by se pak odlepovaly!).

Těsně před podáváním dozdobíme čerstvým sezónním ovocem a mátou.

Pesto z medvědího česneku
Na přípravu pesta budete potřebovat svazek medvědího česneku, dvě hrsti kešu oříšků, 4 lžíce olivového oleje, parmezán a sůl. Nejdříve medvědí česnek důkladně omyjte, rozmixujte listy s oříšky a postupně přidávejte olej. Teprve poté přidejte najemno nastrouhaný parmezán a dochuťte solí.

Pesto z medvědího česneku

Máslo s medvědím česnekem
Jak se dá ještě medvědí česnek uchovat? Zkuste si doma připravit máslo s medvědím česnekem, postup je jednoduchý a jediné, co potřebujete, je máslo (250 g), medvědí česnek (60 g) a trochu soli (podle chuti). Změklé máslo a ostatní ingredience rozmixujte – mixujte do doby než vznikne jemná hmota. bylinkové máslo dejte do jakékoli misky či formičky a nechte ho vychladit.

Rizoto s medvědím česnekem (Roman Paulus)

Budete potřebovat: 150 g rýže arborio (či jiné kulatozrnné rýže), 50 ml suchého bílého vína, 450 ml zeleninového vývaru, 1 šalotka, 25 g másla, 10 g parmazánu, svazek medvědího česneku, olej, sůl, pepř.

Šalotku nakrájíme najemno a zpěníme ji na rozehřátém oleji. Přidáme rýži, krátce orestujeme, přilijeme bílé víno a na mírném plameni necháme veškerou tekutinu odpařit. Abychom dosáhli „kašovitější“ konzistence, která je charakteristická pro italská rizota, musíme se připravit na to, že si v další fázi postojíme u sporáku. K orestované rýži přilijeme asi naběračku vývaru, promícháme a necháme vyvařit. Přidáme další naběračku, znovu promícháme a opět necháme odpařit. Takto postupujeme tak dlouho, dokud není rýže hotová (bude to trvat cca 15-18 minut), měla byl být uvařená tzv. al dente, na skus (uvnitř zrnek rýže pociťujeme tvrdší jádro). Před podáváním rizoto zjemníme čerstvým máslem, dochutíme solí a pepřem a dokončíme najemno nasekaným medvědím česnekem a strouhaným parmazánem. Ozdobit je můžeme třeba petrželí.

Saláts medvědím česnekem
Na jednoduchý salát si připravte olivový olej, sůl, pepř, medvědí česnek a rajčata. Listy medvědího česneku omyjte, a nakrájejte nadrobno. Do mísy k němu přidejte omytá a nakrájená rajčata, přidejte olivový olej, sůl a pepř.

Polévka z medvědího česneku (Roman Paulus)
Budete potřebovat: 200 g medvědího česneku, 100 ml smetany, 500 ml kuřecího vývaru, 50 g brambor, 50 g šalotky, 50 g suchého bílého vína, 4 vejce, máslo, sůl, pepř z mlýnku.

Polévka z medvědího česneku s pošírovaným vejcem.

Šalotku si osmahneme na másle, přidáme na kostičky nakrájené brambory a podlijeme vínem. Necháme přejít varem, přidáme vývar a vaříme do změknutí brambor. Přidáme smetanu a najemno nasekané listy medvědího česneku, krátce povaříme a rozmixujeme kuchyňským mixérem (v případě potřeby pasírujeme přes jemný cedník). Před podáváním našleháme do pěny, podáváme s dlouze pošírovaným vejcem. Dlouze pošírované vejce „vaříme“ nejlépe v parní troubě při 63 stupních cca 90 minut. Výsledek je někde na půli cesty mezi tekutým a vařeným vajíčkem, vejce drží tvar, ale není ztuhlé.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/zazracny-medvedi-cesnek-prinasime-pet-receptu-fqp-/dobra-chut.aspx?c=A150317_104051_dobra-chut_ape

RÝŽOVÁ VELIKONOČNÍ VAJÍČKA PRO MALÉ DĚTI

Rádi byste i maličkým prckům udělali radost na Velikonoce ale čokolády a vajíčka nejsou pro ně ještě vhodná? Co to udělat jinak?

Potřebueme:

  • rýži na sushi nebo jiný lepivější druh rýže
  • plát mořské řasy nori (používá se na sushi)
  • mrkev
  • pár snítek šafránu pro žlutou barvu (volitelně)
  • šťáva z červené řepy pro červenou barvu (volitelně)
  • dětské děrovačky na papír

Postup:

Rozmyslete si, zda chcete dělat vajíčka pouze bílá, nebo i žlutá či červená. Pokud pouze bílé, uvařte rýži dle návodu, můžete však uvařit do trošku lepivější konzistenci. Pokud chcete rýži obarvit nažluto, přidejte na začátku vaření rýže pár snítek šafránu. Pokud chcete rýži dočervena, nastrouhejte kousek červené řepy a přes nějakou tkaninu nebo přes lis na česnek vymačkejte štávu. Tu pak postupně přidávejte k  uvařené rýži, až dosáhnete požadované barvy. Pozor, šťáva z řepy změní trošku chuť rýže. Tak jen na to pamatujte a uvažte, zda vaše malé dítko je už na řepu zvyklé. Šafrán nějak výrazně chuť rýže neovlivní.

Nechejte rýži vychladnout a pak tvarujte vlhkýma rukama malá vajíčka. Můžete si třeba pomoci tak, že vezmete plastové vajíčko od Kinder vajíčka, to vypláchnete studenou vodou a napěchujete rýží. Pak vyklopíte obě části a “ slepíte“ dohromady.

Dále si připravte plát řasy Nori a ozdobnou řezačku a ozdobné děrovačky, pokud tedy máte. Pokud ne, můžete použít malé nůžky, ale je to větší piplačka 🙂 Z řasy si vycvakejte tvary, jakými chcete ozdobit vajíčko, případně uřízněte tenké proužky řezačkou. Pak vystřižené tvary lehce potřete vlhkým prstem a přilepte na rýžové vajíčko.

Pokud si chcete udělat kuřátka, tak z kolečka mrkve vytvořte zobáček a na očka použijte řasu nori. Kuřátko můžete na hlavičce ozdobit mašličkou nebo snítkou petrželky:-)

EXTRA TIPY:

  • pokud tato vajíčka děláte úplně maličkým dětem, tak před konzumací odstraňte řasu, případně i zobáček z mrkve
  • pokud nemáte šafrán, rýži lze obarvit lehce kurkumou. Tam je ale potřeba přihlédnout k věku dítěte, je to přecejen aromatické koření
  • řasu Nori seženete buď v supermarketech v odděleních s mezinárodní kuchyní, nebo ve zdravé výživě či speciálkách pro asijskou kuchyni

 

 

 

 

 


Makový koláč

Potřebujete 4 vejce, 200g mletého máku, 300g strouhaných jablek, 1 tvaroh, 2 lžičky prášku do pečiva, 2 lžíce medu, špetku soli. Lze udělat i bez medu a vylepšit vanilkovým extraktem.

Vyšleháte si bílky, přidáte ostatní ingredience včetně žloutků, smícháte a nalijete do kulaté formy. Pečete při 170 stupních cca 60 min. Vychlazený koláč podáváte nakrájený na elegantní trojúhelníky. Dobrou chuť

Rychlá a zdravá bábovka – mrkev, banán, jablka

Množství je na 1 bábovku, na plech dejte dvojnásobek

200 g pohankové (špaldové… ) mouky,

100 g třtinového cukru, 1 vanilk. cukr nebo čaj. lžička vanilk. aroma, 1/2 prášku do pec. bez fosfátů, 1 čaj. lžička sody,

50 g ořechů/semínek (mandle, vlašské, lískáče, semínka chia, slunečnicová, dýňová, lněná, kokos…),

100 ml oliv. oleje (kokosový, slunečnicový…),

3 vajíčka,

1 velká nastrouhaná mrkev nebo 2 menší, 2 rozmixované banány.

Mrkev či banány možné částečně/úplně nahradit jablky.
Smichame suche suroviny, pak pridame zbytek. Peceme na 180 °C.

dobra byla i s nasekanou cokoladou 70%

Jablečný crumble se zázvorem

5oo g jablek/hrušek

1 lžíce hnědého cukru

kousek /4 cm / na jemno nastrouhaného zázvoru

Drobenka

85 g  polohrubé mouky

50 g másla

30 g hnědého cukru

40g sekaných ořechů nebo mandlí

Troubu předehřejte na 180 stupňů. Jablka či hrušky dejte spolu s cukrem a 2 lžícemi vody vařit. Na mírném plameni nechte asi 5 minut probublávat, potom vmíchejte nastrouhaný zázvor. Přendejte do zapékací nádoby, formy a nechte chládnout. Mezitím si připravte drobenku. Vypracujte ji z másla, mouky a cukru a rovnoměrně rozprostřete na ovoce. Povrch posypte ořechy a pečte dozlatova zhruba 30 minut. Tento drobenkový koláč moc nedrží, je lepší jej jíst lžičkou:) Dá se také rozdělit do menších zapékacích misek, ve kterých se i podává.

 

HRÁŠKOVÉ PESTO

Šílíte, protože se ohlásila nečekaně návštěva a vy chcete připravit něco super rychlého, lehkého a efektního? Vrhněte se na hráškové pesto!

Potřebujeme:

• 1 hrnek hrášku (mražený, sterilovaný, čerstvý)

• 50-100g parmezánu/pecorina/kozího/čerstvého sýru

• hrst bazalky

• pár lístků máty

• 3 lžíce panenského olivového oleje

• 3 stroužky česneku

• sůl

• pepř

• citrónová šťáva

Postup:

PESTOPokud máme hrášek mražený, tak ho krátce povaříme v osolené vodě (ne úplně doměkka) a pak rychle zchladíme ledovou vodou (to aby se zachovala krásná zelená barva). Pokud máte hrášek čerstvý (v sezóně) nebo sterilovaný, nijak ho neupravujte. Parmazán nebo pecorino nasekejte v sekáčku na hrubší kusy. Pokud použijete kozí sýr, tak ten jen rozmačkejte vidličkou nebo ani nemusíte. Smíchejte hrášek, olej, bazalku, mátu, česnek, trochu mletého pepře, trochu citrónové šťávy a trochu soli (pozor, sýr už je slaný, takže soli přidávejte až na konci) a společně rozmixujte dohladka. Nakonec přisypte sýr. Podle chuti případně přisolte nebo přidejte citrónovou šťávu. Mažte nebo nastříkejte na krekry a nechte si chutnat:-)

Extra tip: Pokud pesto připravujete pro malé děti, klidně vynechejte česnek a použijte kozí sýr nebo jiný čerstvý kvalitní sýr (parmezán a pecorino obsahují dost soli).

JABLEČNO-OŘECHOVÁ KOLEČKA S KUSTOVNICÍ

Nemusíte být super kuchař a přesto tuhle parádní svačinku hravě zvládnete a ohromíte jimi děti. Tahle dobrota je taky skvělá na různé oslavy, protože když dojde, v blesku připravíte další 🙂

Potřebujeme:

  • Jablíčka
  • Mandlové/arašídové/ořechové máslo
  • Lískové oříšky, mandle
  • Kustovnice čínská

Postup:

Nakrájejte jablíčka na silnější plátky(kolečka) tak, abyste uprostřed po ukrojení měli hvězdičku (jako na Vánoce 🙂 ). Potom buď nožem nebo kulatým vykrajovátkem odstrantě jadérka uprostřed jablíčka. Namažte ořechovým máslem. Posekejte si oříšky či mandle, dle toho, co mají vaše děti rády a co vzhledem k věku mohou, a posypte jimi namazané plátky jablíčka. Dozdobte kustovnicí, nebo i oblíbenými semínky.

Extra tipy:

  • Kustovnice čínská neboli Goji berry vypadá jako malinké šípky a patří mezi takzvané „superfoods“. Seženete v prodejnách zdravé výživy a v dobře zásobených supermarketech a nebo v e-shopech. Pokud ji dáváte malým dětem na zobání, je někdy dobré, je na chvíli namočit do studené vody, aby změkly.
  • Pokud vaše děti nezvládají ještě kousky ořechů, použijte na ozdobu třeba měkké rozinky. Ořechy do nich dostanete už stejně  v podobě namazaného ořechového másla:-)
  • Ořechová másla se dají koupit, ale můžete si je vyrobit i doma. Potřebujete jen ořechy a silný mixér 🙂
  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • RSS
  • Blogger
  • Google
  • PDF
  • Print